Klub Bezpiecznego Puchatka

We wrześniu rusza już III edycja programu Klub Bezpiecznego Puchatka.

Akcję organizuje firma Maspex i Komenda Główna Policji.

Program przeznaczony jest dla klas I szkół podstawowych i ma za zadanie uczyć dzieci bezpiecznych zachowań na drodze, w szkole i w domu.

Program cieszy się dużą popularnością. W poprzednim roku szkolnym wzięło w nim udział 5500 szkół czyli 40% szkół podstawowych w Polsce.

O bezpieczeństwie uczyło się 150 000 Pierwszoklasistów.

Wraz z początkiem roku szkolnego zachęcamy do udziału w akcji, by zwiększać bezpieczeństwo dzieci w każdej sytuacji.

W załączeniu przesyłam informację prasową z prośbą o zamieszczenie na Państwa stronie i jeśli to możliwe – przesłanie do szkół podstawowych.

W razie pytań – jestem do dyspozycji mailowo: j.olszowska@maspex.com lub telefonicznie: 0-33 870 84646 oraz 502195097.

Pozdrawiam serdecznie,

Joanna Olszowska

Specjalista ds. Public Relations | Dział PR

j.olszowska@maspex.com

 

 

Co możemy zrobić dla bezpieczeństwa naszych dzieci?

Rusza ogólnopolski program edukacyjny o bezpieczeństwie                           dla Pierwszoklasistów.

Policja podaje, iż w Polsce w  2010 roku miało miejsce 4239 wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat. W zdarzeniach tych 112 dzieci poniosło śmierć, a 4586 doznało obrażeń. Na szczęście tendencja spadkowa liczby wypadków i ich ofiar z udziałem najmłodszych zdecydowanie się utrzymuje. W stosunku do roku 2009 roku liczba wypadków zmalała o 16%. Zdaniem Policji wielką szansą na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym         i nie tylko jest edukacja dzieci i młodzieży. Przykładem kampanii profilaktyczno – edukacyjnej, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa dzieci, jest program „Klub Bezpiecznego Puchatka” pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Policji i Kuratoriów Oświaty.

 

Jak podkreśla podinsp. Armand Konieczny, z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji: „Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale z pewnością opłacalna, bo nawyki te zostają na całe życie. Dla własnego bezpieczeństwa dziecko musi nauczyć się rzeczy podstawowych, choćby takich jak bezpieczne przechodzenie na drugą stronę ulicy, poruszanie się poboczem. Musi wiedzieć, co mu wolno, a czego w ruchu drogowym bezwzględnie nie należy robić. Aby dziecko mogło bezpiecznie pokonać drogę do szkoły powinno nauczyć się prawidłowo rozpoznawać zagrożenia i podejmować świadome decyzje. Powinniśmy pamiętać, że za bezpieczeństwo dzieci odpowiedzialni jesteśmy my dorośli i to na nas ciąży ten szczególny obowiązek uświadomienia najmłodszym, jakie zagrożenia czyhają na nich już na najbliższym skrzyżowaniu. Jest to niezwykle ważne dla jego bezpieczeństwa - zdrowia a nawet życia”.

 

Z danych Policji wynika, że od 10 lat bezpieczeństwo dzieci na drodze się poprawia. W stosunku do roku 2000 liczba wypadków z udziałem dzieci w 2010 roku spadła aż o 48,4%. Natomiast w stosunku do roku poprzedniego liczba wypadków zmalała o 811 (tj. o 16,1%), rannych mniej było o 472 dzieci (tj. o  9,4 %), a zabitych – o 16 (tj. o  12,5%). Ogromną rolę odgrywa tu szeroko prowadzona edukacja dzieci. W tym celu powstał także Klub Bezpiecznego Puchatka – program przygotowywany przez firmę Maspex i markę Puchatek wraz z Biurem Prewencji i Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i nauczycielami. Patronat honorowy sprawuje Komendant Główny Policji oraz Kuratoria Oświaty. Celem programu Klub Bezpiecznego Puchatka jest uczenie dzieci bezpiecznych zachowań nie tylko na drodze, ale i w innych sferach ich aktywności: w domu, w szkole, czy w czasie zabawy.

 

„Dla bezpieczeństwo dzieci bardzo ważna jest profilaktyka - nauka rozpoznawania symptomów niebezpieczeństw w określonych sytuacjach i unikania ich. Rozpoczynając naukę w szkole dzieci powinny otrzymać podstawową wiedzę, dotyczącą ich bezpieczeństwa. Dlatego też tak cenne są takie kampanie społeczne, jak „Klub Bezpiecznego Puchatka”, które wykorzystując zabawę i aktywizując dzieci urozmaicają naukę, a w konsekwencji sprawiają, ze wiedza związana z bezpieczeństwem jest łatwiej przyswajana przez małych adresatów” - wyjaśnia mł. insp.  Mariola Gosławska, Naczelnik Wydziału ds. Nieletnich, Patologii i Profilaktyki Biura Prewencji Komendy Głównej Policji.

W ramach programu Klub Bezpiecznego Puchatka organizatorzy przygotowali dla szkół bezpłatne materiały edukacyjne aby uwrażliwić dzieci i ich rodziców na najważniejsze kwestie związane z bezpieczeństwem. Zeszłoroczna edycja odniosła bardzo duży sukces. W programie wzięło udział 40% wszystkich szkół podstawowych w Polsce. Ponad 150 000 dzieci z klas I dzięki akcji uczyło się, jak być bezpiecznym w domu, w szkole i na drodze. W 5500 szkół odbyły się zajęcia edukacyjne, na których Pierwszoklasiści poznali podstawowe zasady bezpieczeństwa, nauczyli się reagować w sytuacjach zagrożenia i unikać niebezpieczeństw. Każda szkoła, która bierze udział w programie otrzymuje specjalny Certyfikat „Klubu Bezpiecznego Puchatka”.

Zapraszamy wszystkich Pierwszoklasistów, Nauczycieli i Rodziców do Klubu Bezpiecznego Puchatka! Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie www.bezpiecznypuchatek.pl, aby bezpłatnie otrzymać materiały edukacyjne.

Więcej informacji o programie dostępne są również na stronie www.bezpiecznypuchatek.pl

Ostatnia modyfikacja: czwartek, 8 wrzesień 2011, 12:00
Pomiń Nawigacja

Nawigacja

Pomiń Ustawienia

Ustawienia